magazyn

Na Zachodzie duze zmiany


 O udziale Polonii i Polaków za granicą w życiu gospodarczym w krajach zamieszkania.

 

Odkąd staliśmy się symbolem sukcesu ekonomicznego, coraz częściej mówi i pisze się, że Polacy to ludzie przedsiębiorczy, którzy przy silnych bodźcach stają się liderami ekonomicznymi. Niesie się w świat przekonanie, że jest w nas nowoczesność, wiedza i kreatywność. Potwierdzają to pracownicy Europejskiego Banku Centralnego we Frankfurcie nad  Menem. W ich przekonaniu Polska winna być drogowskazem dla innych narodów.

 

Cieszy ta przemiana, dotycząca spojrzenia na nasz kraj i Polaków. Cieszy zwłaszcza w Niemczech, miejscu w którym stanowimy drugą najliczniej reprezentowaną cudzoziemską społeczność. W ostatnim ćwierćwieczu poznano  nas szczególnie dobrze,  jako że czas i warunki temu sprzyjały. Dokonały się przeobrażenia myślowe, wyrosły nowe opinie, bo jak wiadomo, nie zawsze mówiono o nas pozytywnie, objektywnie i uczciwie.  Obraz Polski i Polaków w oczach Niemców zorganizowany był przez ponad dwa stulecia wokół wyświechtanego od czasów rozbiorowych pojęcia „Polnische Wirtschaft”.  Latami przywykło się twierdzić, że nasi rodacy niechętni są do pracy, niedbali, źle zorganizowani, nieefektywni, nienauczeni porządku i niezdyscyplinowani. Dziś to już anachronizm i obraźliwy slogan. Tylko ci, którzy nas nie znają, bądź w uporze przekonań trwają, postrzegają Polaków przez pryzmat tereotypów.  Takich na szczęście coraz mnie.

 

Euro-Forum Młodej Polonii „Śladami Karola Wielkiego” w Aachen – rozkład jazdy

Spotkajmy się w Akwizgranie!

Żyjemy w czasach kiedy globalizacja i otwarte granice nie są już tylko pustymi słowami, ale czymś co w bardzo bezpośredni sposób na nas odziaływuje. Wielu młodych wyjeżdża za granicę, żeby pracować, studiować i zaczynać budować swoje życie gdzieś indziej. Tu zakładamy rodziny, uczymy się obcych języków i zaglądamy prosto w oczy naszym lękom, niepewnościom i tęsknotom. Jesteśmy młodzi, odważni i ciekawi świata. Jesteśmy Młodą Polonią. Właśnie dla nas 9-11 maja odbędzie się w niemieckim Akwizgranie Euro-Forum! Zapraszamy Was na wspólne spotkanie w mieście Karola Wielkiego! Oto nasz program - dołączcie do nas, przesyłając zgłoszenie.

 

Dlaczego Euro-Forum?

Idea Euro-Forum wyrosła z potrzeby dialogu polsko-europejskiego. Jesteśmy Polakami, którzy mieszkają w różnych krajach Europy: w Niemczech, Belgii, Holandii, Włoszech, Anglii, na Ukrainie, Białorusi, Litwie, ale też w Polsce. Łączą nas wspólne problemy i dylematy. Mamy podobne spojrzenie na świat. Borykamy się często z tymi samymi trudnościami. Dzielą nas języki, ale łączy język ojczysty. Różnice kulturowe krajów, w których mieszkamy nie są takie ważne, bo łączy nas polska mentalność. Choć jesteśmy tak inni, to wciąż mamy wiele wspólnego. Euro-Forum to dla nas szansa na wymianę doświadczeń, zawiązanie polsko-europejskich przyjaźni i poznanie innych perspektyw i punktów widzenia.

Dlaczego w Akwizgranie?

Akwigran jest miastem Karola Wielkiego, to tutaj mieszkał i stąd działał. Z jego inicjatywy powstały akwizgrańskie budowle, termy, parki. Tutaj został pochowany. Karol Wielki dążył do europejskiej jedności. We wspólnej Europie widział potencjał. My, Młoda Polonia w Europie, jak nikt rozumiemy jego ideę. Bo dlatego, że jesteśmy Polakami, ale mieszkamy w innych krajach, możemy rozumieć proces europeizacji, a nawet na własnej skórze przekonywać się co to znaczy być obywatelem Starego Kontynentu. Akwizgran też dlatego, że jest to europejskie centrum. Stąd wszędzie jest blisko. Godzina do Brukseli, dwie do Amsterdamu i Paryża. Niewiele więcej do Londynu. I do tego naprawdę nie potrzeba samolotu! Dlatego tutaj, w Akwigranie, czuć europejskość nie tylko z perspektywy Niemiec, Belgii i Holandii (na styku tych trzech granic położone jest miasto).

 

Jaki przekaz spotkania?

Akwizgrańskie Euro-Forum to coś dla ducha, intelektu i ciała. Zaczynamy w piątek w samym sercu Aachen – w Elisenbrunnen koncertem wokalnej grupy Me Myself And I, znanej między innymi z programu „Mam Talent”. W tym miejscu uczestnicy zapoznają się ze sobą i będą mieli okazję odprężyć się przy dźwiękach bardzo subtelnego brzmienia. Sobota to cały cykl spotkań w różnych punktach miasta, gdzie będziemy rozmawiać samej Europie, perspektywach młodych Europejczyków i poruszymy temat historyczny. Debaty poprowadzą goście Euro-Forum. Potem czeka nas spacer po centrum miasta śladami Karola Wielkiego. Poznamy miejsca, w których żył Władca Europy, a przy okazji podziwiać będziemy architektoniczne i naturalne uroki Aachen. Uczestnicy Euro-Forum będą mieli okazję do wzięcia udziału w Gali Polonicus z okazji Dnia Polonii, która 10 maja odbędzie się w Sali Koronacyjnej Karola Wielkiego w akwizgrańskim ratuszu.

Zapraszamy Młodą Polonię na wspólne spotkanie w Akwizgranie!

A leksandra Kolasińska

 

                                                   Program Euro-Forum i formularz zgłoszenia

Święto (nie)zakochanych

Walentynki są dniem, który powinien łączyć, rozweselać, powodować uśmiech, i to taki w najbardziej błogim stadium. Jak co roku jednak dzieli społeczeństwo na dwie grupy o zupełnie odmiennych zdaniach.

Albo to zagraniczne, nikomu niepotrzebne święto – kochać się i sobie to okazywać przecież trzeba cały rok!, albo walentynki to okazja do kupowania czerwonych uśmiechniętych  i przesadnie słodkich serduszek, najlepiej takich na patykach i do tego jeszcze tak wielkich i tak bardzo ofoliowanych, że przez cały rok zdobią jedynie nasze biurka...

W pierwszej grupie odnajdziemy najwięcej singli, którzy nie przepadają wcale za widokiem całującach się i obejmujących się publicznie par. Jest to przecież nieestetyczne, niehigieniczne, niekulturalne i w ogóle wszystko tam jest na „nie”. Po co te całe walentynki? Można przecież kochać się przez cały rok. Nie ma potrzeby obchodzić osobnego święta. Dzień Musztardy, Międzynarodowy Dzień Płynów do Mycia Naczyń, Światowy Dzień Deskorolki i Dzień Włóczykija – te wszystkie święta nikomu nie przeszkadzają. Jedynie Walentynki są  krytykowane. Komercyjne nastawienie, obca tradycja, niepotrzebne wydawanie pieniędzy. Prawdopodobnie chodzi po prostu o to, że gdy nie mamy z kim spędzić tego dnia, jest nam jakoś tak dziwnie i obco. Wypada więc krytykować, żeby poczuć się lepiej. Ci, którzy wiodą szczęśliwe życie będąc w związku i decydują się na krytykę Walentynek najczęściej szukają po prostu wymówki. Łatwiej jest coś skrytykować i pokazać swoje negatywne nastawienie, zamiast zabrać dziewcznę do kina, upiec ciasto czy zainwestować w papierową tekturkę w serduszkiem na wierzchu. Wybór należy do nas!

Druga grupa to ci od serduszkowych lizaków, które tego dnia sprzedawane są na potęgę. To wszyscy szaleńczo zakochani, dający się porwać emocjom, zatracający się w nagłych (bądź stałych) porywach serca. Wysyłają miłosne listy, kupują mięciutkie misie z serduszkami w łapce, robią truskawkowe galaretki, kupują koszulki z podobiznami swoich ukochanych, tworzą albumy ze swoimi wspólnymi zdjęciami, inwestują w zakręcane świece, czerwono-różowe konfetti, serwetki w kolorze pudrowego różu, puszczają piosenki o tematyce miłosnej lub nawet sami śpiewają (o zgrozo!), malują serduszka na twarzach, plecach, stopach, i tak dalej, i tak dalej... Pomysłów jest niesamowicie dużo, niektóre są naprawde kreatywne i innowacyjne.


Walentynki to święto zakochanych. Istota jest dokładnie taka sama jak w Dniu Musztardy czy Deskorolki – czyli nie ma tu niczego nadzwyczajnego. Musztarda ma swoje wspomnienie w kalendarzu 6 sierpnia, tak jak i zakochani mają swoje 14 lutego. Walentynki są przywilejem zakochanych. Nie trzeba ich ani obchodzić, ani krytykować, ani ich bojkotować. Trzeba przetrwać te 24 godziny i pozwolić zakochanym na emanowanie miłosną energią na prawo i lewo – to ich dzień. A już jutro Światowy Dzień Młodzieży Islamskiej, a pojutrze Dzień Poczty!Święto (nie)zakochanych

Karlpreis zu Aachen an die Präsidentin der Republik Litauen Dr. Dalia Grybauskaite

Begründung des Direktoriums der Gesellschaft
für die Verleihung des Internationalen Karlspreises zu Aachen
an
die Präsidentin der Republik Litauen
Dr. Dalia Grybauskaite

Das Direktorium der Gesellschaft für die Verleihung des Internationalen Karlspreises zu Aachen ehrt im Jahre 2013 mit der Präsidentin der Republik Litauen Dr. Dalia Grybauskaite eine der herausragenden Persönlichkeiten der baltischen Region in Würdigung ihrer bedeutenden Verdienste um eine vertiefte Integration der Europäischen Union und die Bewältigung der aktuellen Krise.

Bis zum Beginn der 1990er Jahre war die Ostsee ein Mikrokosmos der Spaltung Europas. Eine scharfe Trennlinie lief durch ihre Mitte. Heute machen wir eine ganz andere Erfahrung: Die Ostsee ist wieder, wie so oft in ihrer Geschichte, Beispiel und Medium für die Einheit Europas. Sie ist – mit Ausnahme von Russland – vollständig von EU-Mitgliedstaaten umgeben und damit ein Binnenmeer der Europäischen Union; sie trennt nicht mehr, sondern sie verbindet. Historische Kooperationsmuster und alte Handelsbeziehungen sind wieder lebendig geworden und die Ostseeregion wird immer mehr zu einem Nährboden für neue Impulse, einem bedeutenden, modernen und hoch entwickelten Raum der europäischen Zusammenarbeit. Vom Eis des Kalten Krieges befreit ist die Ostsee zu einem Meer der Möglichkeiten geworden, und das ist vor allem auch den noch jungen EU-Mitgliedsländern im Baltikum zu danken.

Wenn sich 2013 die Unterzeichnung der Beitrittsverträge von Litauen, Estland und Lettland zum zehnten Mal jährt, ruft dies eines der großen und bewegenden Ereignisse der revolutionären Dekade in Erinnerung. Was kaum jemand für möglich gehalten hatte, ist längst wieder Teil der europäischen Realität. Litauer, Esten und Letten haben nicht nur ihr Selbstbestimmungsrecht wiedererlangt, sondern sind gleichberechtigte Mitglieder der Europäischen Union. Der Selbstbehauptungswille dreier verhältnismäßig kleiner Völker der großen europäischen Familie hat auf beeindruckende Weise triumphiert.

POLONICUS - z szacunku do wybitnych i do siebie samych

Wkrótce piąta edycja POLONICUSa. Nagroda ta, przyznawana przez europejską Polonię dla wybitnych przedstawicieli świata polityki, kultury, życia społecznego, w tym i religijnego, ma na celu wyrażać dążenia polskiej emigracji, umacniać w jedności ideałów, wartości i przekonań. Statuetką POLONICUS (autorstwa Stanisława Szrobosza, a pomysłu Wiesława Lewickiego) honorowani są ludzie zasłużeni dla Polonii, którzy wspierają i sprzyjają polsko-niemieckiemu poznaniu, pojednaniu i współpracy w różnych dziedzinach.   

Z szacunku do siebie, z poczucia własnej godności, odwołuje się Polonia raz do roku, właśnie w Akwizgranie, do autorytetów, które wspierają szlachetne zamierzenia i cele, umacniając naszą pozycję we wspólnej Europie. Niezwykłe to spotkanie i miejsce szczególne. W dawnej, ponad tysiącletniej stolicy cesarza Karola Wielkiego, zasiada plejada znakomitości, które współczesnej Polsce, Niemcom i Europie nadają należny prestiż.

Laureatami poprzednich edycji nagrody POLONICUS byli m.in.: prof. Władysław Bartoszewski, prof. Jerzy Buzek, prof. Norman Davies, prof. Karl Dedecius, Krystyna Janda, abp Alfons Nossol. To ważne i znaczące wydarzenie. Kandydatów do nagrody jest każdego roku wielu, bo i wyróżniających się Polaków oraz tych szczególnie dla Polonii życzliwych i przez to poważanych, coraz więcej. Z uwagą więc i rozmysłem rozpatrywana jest każda przedstawiona komisji osoba, każda osobowość godna tej wyjątkowego wyróżnienia.

Andrzej Wajda kommt nach Aachen !

Andrzej Wajda kommt nach Aachen. Anlässlich der Verleihung des Ehren-Polonicus 2013 wird er am Freitag, 26. April 2013, an der Vorführung "Das Massaker von Katyn" teilnehmen.

Sichern Sie sich schon jetzt Ihre Kinokarte.

 

Freitag, 26.04.2013, 20.15 Uhr

Eden Palast Aachen, Franzstraße 45, 52064 Aachen

 

"Das Massaker von Katyn"

Regie: Andrzej Wajda. Polen 2007.

 

Deutsche Fassung, 118 Min., FSK: ab 16 Jahren

 

In Anwesenheit von Andrzej Wajda

 

In seinem Film "Das Massaker von Katyn" verbindet Andrzej Wajda ein historisches polnisches Trauma mit seiner eigenen Familiengeschichte.

Über vier Jahrzehnte wurde die Wahrheit über das Massaker von Katyn verschwiegen. Bei den von Stalin befohlenen Hinrichtungen ermordeten sowjetischer Geheimdienst und Rote Armee 1940 mehr als 24.000 polnische Offiziere, Polizisten und Intellektuelle. Die Opfer wurden in Massengräbern verscharrt. Anschließend lastete die russische Propaganda das Verbrechen den Deutschen an. Wajda, dessen Vater zu den Opfern zählt, inszeniert die Geschichte um dieses Verbrechen als Drama und vorrangig aus der Perspektive der Hinterbliebenen. Sie warten vergeblich auf Informationen über das Schicksal der vermissten Männer, Väter und Söhne.

 

 

Andrzej Wajda (Jahrgang 1926) gehört seit den 50er-Jahren mit Filmen wie „Der Kanal“ (1956/57), „Asche und Diamant“ (1958) oder „Korczak“ (1990) zu den bedeutendsten Regisseuren weltweit und wurde u.a. für „Der Mann aus Eisen“ 1981 in Cannes mit einer Goldene Palme ausgezeichnet. Am 27. April 2013 wird er im Aachener Rathaus mit der Polonicus-Auszeichnung für sein Lebenswerk geehrt.

 

 

 

Im Anschluss an den Film spricht der Filmkritiker Günter H. Jekubzik mit Andrzej Wajda.

Kartenvorverkauf:

Eden Palast Aachen, Franzstraße 45, Aachen

 

http://www.cineplex.de/kino/events/city1/event21973/

 

Eine Veranstaltung im Programm zur Karlspreisverleihung 2013.

Veranstalter:

Stadt Aachen, Stiftung Internationaler Karlspreis zu Aachen, Institut Polonicus, Generalkonsulat der Republik Polen in Köln, Polnisches Institut in Düsseldorf in Zusammenarbeit mit Cinekarree Aachen.


21 Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Oberhausen - Dziękujemy wszystkim!!!


 

zobacz to na YouTube

 

Kochani!!! Pobiliśmy kolejny rekord!!! Tym razem w Gdańskiej w Oberhausen podczas 21 Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zebraliśmy 3.836,35 euro!!! Po doliczeniu jeszcze kwoty zebranej w Bibliotece Polskiej Piast w Essen wyszło łącznie 3.950 euro!

Dziękujemy wszystkim za Wasze zaangażowanie i wsparcie tej pięknej i szlachetnej akcji!!!

Zapraszamy na fotoreportaż do galerii fotografów:

Roberta Widery http://www.robert-widera.eu/Events

Mirka Goralskiego http://fotki-mirka.magix.net/alle-alben/!/oa/6732123-87291143/

Zapraszamy również na reportaż filmowy z 21 Finału WOŚP Oberhausen w Restauracji „Gdańska”, który przygotowała nasza niezawodna PEPE-TV! www.pepe-tv.de

I. Konkurs Wiedzy o Polsce w Niemczech

Uniwersytet Jagiellonski w Krakowie, Szkola Jezyka i Kultury Polskiej, organizuje wraz z Netzwerk der Polnischlehrkräfte des Landesverbandes der Volkshochschulen in NRW pierwszy Konkurs Wiedzy o Polsce w Niemczech!

Grupa docelowa sa Niemcy i obcokrajowcy oraz Polacy, ktorzy nie ukonczyli w Polsce szkoly zawodowej lub sredniej. Test jest po niemiecku (lub na zyczenie po polsku), wiec moze brac udzial kazdy, kto jest Polska zainetresowany!  

Do wygrania sa atrakcyjne nagrody: Nagroda glowna to 3-tygodniowy pobyt w Krakowie z kursem jezyka polskiego na UJ, zakwaterowanie, wyzywienie, program kulturowy w cenie!

Rozdanie nagrod odbedzie sie w sobote, 27. kwietnia 2013 w Aachen, w ratuszu, podczas nagrody "Polonicus"!

Koordynatorem na terenie Niemiec jest Malgorzata Müller, VHS Eschweiler.
Dokladne dane i informacje zwiazane z Konkursem znajdziecie Panstwo w zalaczniku (po polsku i po niemiecku).

Zapraszamy serdecznie Kongres Polonii Niemieckiej oraz wszytstkie polskie organizacje na terenie Niemiec do wziecia udzialu jako partner organizacyjny oraz o wsparcie w poszukiwaniu instytucji niemieckich, ktore chcialyby przeprowadzic test I. etapu u siebie! Drugi etap odbedzie sie online.

Cieszylibysmy sie bardzo, gdyby taki test odbyl sie rowniez w Berlinie, w Kongresie oraz Polregio Aachen! Tutaj na pewno jest wielu niemieckich przyjaciol i znajomych, ktorzy chcieliby wziac udzial w tescie jako grupa "Przyjaciele i partnerzy Kongresu Polonii Niemieckiej".
Zapraszamy i prosimy o kontakt w tej sprawie!                  


Malgorzata Müller M.A.
Volkshochschule Eschweiler
Fachbereichsleiterin Sprachen,
DaF und Integrationskurse
Kaiserstr. 4a, 52249 Eschweiler
Tel. 02403/702750 Fax: 02403/702711
e-mail:  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 Regulamin Konkursu UJ 2013                          

 

Anschreiben-UJ-Wettbewerb Polen in Deutschland 2013

 

Teilnahmebedingungen 2012 -_Wettbewerb Polen 2013

                               Artystyczna symbioza

 

Dwoje polonijnych twórców postanowiło połączyć swoje twórcze pasje i spinając je klamrą wzajemnych inspiracji zjednoczyć w artystycznej symbiozie. Malarka Alexandra Kulik oraz poeta Waldemar Kostrzębski postanowili odnaleźć wspólny mianownik dla swoich artystycznych wizji i dając ponieść się swoim fantazjom połączyli je w jedno dzieło w formie artystycznego spotkania.

Podczas pierwszego wieczoru pt.”Zapach lata”, który odbył się 17 marca 2012 w “Chacie Mazurskiej” w Bergkamen, prezentowane były prace artystyczne obu twórców, oparte na myśli przewodniej tomiku poezji Waldemara Kostrzębskiego pt. ”Zapach lata”, przepełnione fantystycznymi zapachami lata, pełne ciepłych skojarzeń, refleksji i kolorów.
Wiersze Waldemara Kostrzębskiego są pełne naturalnej lekkości i lirycznej subtelności, przepełnione pomysłową metaforyką i ujęte w urokliwe ramy formy, nastroju i obrazu.
Obrazy Aleksandry Kulik powstały do wybranych wierszy Waldemara Kostrzębskiego. Jest to próba malarskiego tłumaczenia wiersza na obraz. Próba bardzo udana, oddająca ciepłe klimaty i liryczne nastroje, tak charakterystyczne dla wierszy tego poety. Niezwykłe jest także to, iż malarka, inspirowana przeczytanymi wierszami, użyła przeróżnych technik malarskich, które wzbogaciły przekaz i podkreśliły jej uniwersalność twórczą.

MAŁE VADEMECUM UKRAINY

 

O Ukrainie słyszymy niewiele. Dopiero teraz, dzięki Mistrzostwom Europy w Piłce Nożnej,  nieco głośniej o tym kraju. Z czym kojarzyła nam się dotychczas Ukraina?

Z „Milchschnitą” i braćmi Klitschko, z warkoczami Julii Timoszenko i ukraińsko-rosyjskim konfliktem o gaz. Ale Ukraina to więcej, to dużo więcej! Dajmy się ponieść poezji:

Wpłynąłem na suchego przestwór oceanu,

Wóz nurza się w zieloność i jak łódka brodzi,

Śród fali łąk szumiących, śród kwiatów powodzi,

Omijam koralowe ostrowy burzanu.

Już mrok zapada, nigdzie drogi ni kurhanu,

Patrzę w niebo, gwiazd szukam, przewodniczek łodzi,

Tam z dala błyszczy obłok - tam jutrzenka wschodzi,

To błyszczy Dniestr, to weszła lampa Akermanu.

Adam Mickiewicz, STEPY AKERMAŃSKIE (z cyklu „Sonety Krymskie”) – urywek (Opisany krajobraz to okolice ujścia Dniestru do Morza Czarnego, niedaleko Odessy)

Spróbuję teraz jak najkrócej (czyli 1000 lat w jednym krótkim artykule) przedstawić ten kraj - jego historię, geografię czy kulturę. Oczywiście może to być tylko pewien wybór czy kwintesencja wiadomości. Dla zainteresowanych dalszą lekturą polecam opracowania historyczne o Ukrainie Andreasa Kappelera (Szwajcar z Zurychu wykładający w przeszłości na uniwersytetach w Kolonii i Wiedniu) czy Oresta Subtelnego (ur. w Krakowie, absolwent Uniwersytetu Harvarda, wykładający potem w Toronto).

Sowa polonijna – najnowsze odkrycie polskojęzycznych naukowców zagranicą

Sowa zwykła (łac. strigiformes) – rząd ptaków z podgromady ptaków nowoczesnych neornithes. Obejmuje gatunki drapieżne, które przystosowały się do polowania nocą i o zmroku, choć niektóre gatunki powróciły do dziennego trybu życia. Zamieszkują cały świat, prowadząc zasadniczo osiadły tryb życia, lecz niektóre północne populacje koczują lub stały się wędrowne. Tyle według szanowanej przez internautów Wikipedii.  Niestety jej twórcy nie są do końca na bieżąco z najnowszymi odkryciami nauki, ponieważ ostatnio pojawił się na świecie nowy gatunek tego mądrego ptaka – Sowa Polonijna (łac. Sowus Poloniae). Pierwsze swoje gniazdo Sowa Polonijna uwiła siedem lat temu w redakcji „Jupitera” – pisma Klubu Inteligencji Polskiej w Wiedniu i Kongresu Polonii w Austrii. Jadwiga Hafner – wydawca i redaktor naczelny, postanowiła podzielić się tym wyjątkowym gatunkiem człowieko-ptaka z całym światem. Co roku w marcu obdarza nowonarodzonymi sówkami polonijnymi rodaków na całym świecie. I żeby było śmieszniej, to nie sowy się rozlatują, tylko Polacy z z różnych zakątków świata zlatują się do Wiednia, aby je tam odebrać. W zeszłym roku jedną z nielicznych, drogocennych sów polonijnych otrzymał Wiesław Lewicki – prezes Kongresu Polonii w Niemczech. Od tej pory za każdym razem podkreśla, że jest to „bardzo miła nagroda”.   Czym charakteryzuje się gatunek zwany Sową Polonijną ?   Sowa Polonijna jest mądra wyjątkowo, bo sama wybiera sobie przyszłych właścicieli. Jej posiadacz musi być przede wszystkim mądry polonijnie, tzn. robić swoje, nie dając się złamać bezustannym sporom stowarzyszeń polonijnych, jakie mają miejsce na całym świecie. Oczywiście musi mówić po polsku, bo dla Sowy Polonijnej to właśnie polski jest najpiękniejszym językiem. A do tego ma być człowiekiem wyjątkowym i bezwzględnie inteligentnym, który dokonał czegoś, o czym zarówno Polacy w Polsce, jak i zagranicą powinni wreszcie usłyszeć.