Artykuły

Polregionale - Picknick 2018

Wiesiek Lewicki

Aacheński Klub i Redakcja Polregio e.V corocznie już od 2003 organizuje "Muzyczny Picknick Polregio" w parku Plombieres na Styku Trzech Granic. Również w tym roku w sobotę 29 czerwca na malowniczej leśnej polanie spotkała się rozśpiewana Polonia z nowymi przyjaciółmi z Rumunii. Do atrakcji należał wspólny grill i muzyczny akcent w wykonaniu mn. duetu Róży i Benedykta Frąckiewiczów. Klub Polregio tradycyjnie zapewnia wynajęty plac, węgiel na grilla oraz wspaniałą atmosferę. Każdy przynosi sobie w koszyku piknigowym co lubi i czym chciałby innych poczęstować! Polregiowicze mieli okazję przy zimnym piwku porozmawiać o planach wakacyjnych. Dla dzieci był do dyspozycji plac zabaw i cały park pełen atrakcji. I tym razem bało nas około setki w tym dwa tuziny dzieciaków.
Tak bawiliśmy się w wostatni weekand czerwca tego roku!

Polregionale 2017, czyli granie bez granic w Düsseldorfie

Wiesiek Lewicki

  

W sobotę 24 czerwca w parku Hofgarten, w samym niemal centrum Düsseldorfu odbyła się kolejna edycja Festiwalu Muzyki Polskiej „”Polregionale 2017”. Imprezę rozpoczął Konkurs Młodych Talentów oraz koncert zwycięzców Polonijnej Listy Przebojów PEPE TV. Do finału Konkursu po wstępnej audio-segregacji dostało się 8 wykonawców. Każdy z nich wykonywał polski repertuar. Oceniało ich jury w składzie: Ròża Frąckiewicz, Roma Stacherska i Alexandra Stegh. Nagrody przyznano: 1 miejsce - Klaudia Kozyrska (300 euro oraz Vocal Couching zasponsorowany przez Benrose), 2 miejsce Helena Coviello (200 euro), 3 miejsce Ewelina Komorowska oraz Daniel Sierzputowski (po 100 euro). Według jury wszyscy finaliści byli bardzo dobrze przygotowani i ciekawie interpretowali utwory polskich wykonawców.

W ramach Polregionale odbyła się również druga koncertowa edycja Polonijnej Listy Przebojów Pepe TV, na której wystąpili: Andy & Lucia, Janusz Bury, duet Benrose, Nadia, Stach Kittel, Lidia Maria Krüger oraz Anna i Elo Badura. W części wieczornej, poza konkursem na scenie wystąpili goście specjalni: Agnieszka Skowronek – laureatka Polregionnale 2012 oraz Magdalena Baryła – laureatka konkursu Voice of Polonia. Po nich na scenie pojawił się Benrose Band, czyli Róża i Benek Frąckiewicz, którym towarzyszył sześcioosobowy Band. Na zakończenie Polregionale 2017 wystąpił zespół Polish Funk and Blues z Janem Błędowskim na skrzypcach oraz Arkiem Bleszynskim na gitarze.

Tegoroczne Polregionale odbyło się po raz szósty. Wcześniejsze edycje odbywały się m.in. na zamku Eyneburg, na wzgórzu Lousberg oraz w Würselen.

Ideą koncertu jest spotkanie „trzech państw” Belgii, Holandii i Niemiec oraz prezentacja polonijnego dorobku artystycznego. Impreza firmowana była przez Towarzystwo Kulturalne „Polregio” z Aachen oraz PEPE TV.

Finansowego wsparcia udzieliło: Beauftragte der Bundesregierung für Kultur und Medien. Pomysłodawcą oraz odpowiedzialnym za zorganizowanie festiwalu był Wiesław Lewicki.

 

Leonard Paszek

Artykuł ukazał się w czasopiśmie "Samo Zycie"

Pomysły na własny ogród - spoga + gafa w Kolonii

Wiesiek Lewicki

Spoga + gafa - w dniach od 03. do 05. września 2017 roku  będą mogli Państwo nieomal całkowicie zapoznać się z branżą  ogrodniczą. Najważniejsi nabywcy oraz decydenci z calego świata spotkają się w tym jednym miejscu na  spoga+gafa 2017. Czeka tam nieoczekiwany program, jak rownież najnowsze trendy ogrodnicze, które rzucą nowe światło na  świat Grill´a, meble i rośliny ogrodowe oraz inne tematy tej branży.

Aby wizyta podczas targów spoga+gafa 2017 była dla Państwa przyjemna, Koeln-Messe zaprasza do korzystania z przygotowanych specjalnie dla Państwa bezpłatnych usług dodatkowych.

Co oferujemy Państwu:

 • bezplatne bilety wstępu na wszystkie dni targów
 • Welcome Reception

Tutaj goście otrzymają informacje o programie oraz na temat najważniejszych nowości na tegorocznych targach.

 • Zwiedzanie targów z przewodnikiem (inkl. tłumaczenie symultaniczne)

Podczas wycieczki z przewodnikiem po terenach targowych uczestnikom delegacji zostaną przedstawione wszystkie najważniejsze informacje o wystawie. Ponadto, dzięki temu goście, jako grupa zorganizowana, są bardziej zauważalni przez wystawców.

 • Business Breakfast

Miedzynarodowe spotkanie biznesowe umożliwi Państwu zawarcie kontaktów biznesowych, zarówno z niemieckimi, jak i miedzynarodowymi uczestnikami targów do pogŁębienia dalszych relacji biznesowych.

 • (Delegations) Matchmaking

Oferujemy również organizację spotkań delegacyjnych z innymi międzynarodowymi delegacjami. W ten sposób możemy zapewnić spotkanie naszych delegacji z ciekawymi globalnymi partnerami biznesowymi, aby z nowymi kontaktami w ręku opućcic sponga+gafa2017.

 • Business Lounge (inkl. Snacks & Drinks)

W loży biznesowej mogą Państwo w każdej chwili odpocząć, a przy okazji  poszeżyć swoje znajomości z innymi przedstawicielami z  branży.

 • IVG Gartenparty

Specjalnie dla spoga+gafa stowarzyszenie ogrodnicze IVG (Industrieverband Garten e.V.) organizuje spotkanie biznesowe na wlasnym stanowisku. Tutaj spotykają się w jednym miejscu producenci, dostawcy, klienci i przedstawiciele mediów z branży ogrodniczej, w celu nawiązania i podtrzymywania kontaktów biznesowych i towarzyskich.

 • Gartencenter-Tag und VDG Happy Hour

We współpracy z  Verband Deutscher Gartencenter e.V. (VDG)  zapraszamy na  Dzień Ogrodów, który odbędzie się w niedziele tj. 03.września 2017. Na zakończenie dnia VDG zaprasza wszystkich na koncert muzyki relaksacyjnej i smaczne przekąski.

 • Zwiedzanie Centrum Ogrodniczego w Kolonii

Jesli chcieliby Panstwo zwiedzic interesujace Was Centrum Ogrodnicze w Kolonii czy w obrebie miasta jestesmy w stanie to dla Panstwa zorganizowac.

 • Opcja do wyboru: Zwiedzanie Ogrodu Botanicznego „Flora“ w Kolonii

Będą mogli Państwo, jako jedna z atrakcji, wybrać zwiedzanie Orgodu Botanicznego „Flora“ (opcja do wyboru).

 • City Tour Köln

Dla wszystkich, którzy chcą poznać Kolonie  – oferujemy zwiedzanie miasta w przewodnikiem, aby dowiedzieć się najważniejszych informacji na temat katedry kolońskiej, miasta Kolonia oraz typowych i ujmujących Kolończyków.

 • Wieczór Piwny

Serdecznie zapraszamy Państwa do spędzenia jednego z wieczorów w niemieckim browarze piwnym. Ciesz się przyjemną atmosferą w typowego kolońskiego browaru, pyszną kolacją i jednym z najlepszych piw w Niemczech.  Cieszymy się na spędzenie miłego wieczoru z przyszłą delegacją.

Bezplatne bilety wstepu dla Państwa sa dostępne na stronie spoga+gafa w Ticketshop pod adresem  https://tickets.koelnmesse.de/cipp/fmkm_visit/custom/pub/content,oid,11428/lang,1/ticket,g_u_e_s_t/~/spoga_gafa_2017.html

Panstwa kod: sgPol17147

Jeżeli potrzebujecie Państwo więcej materiałów lub informacji, służę pomocą pod adresem E-Mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Chetnie dostosujemy oferte indywidualnie dla Państwa delegacji, aby Państwa wizyta podczas spoga+gafa była jeszcze bardziej atrakcyjna.

Będziemy bardzo zadowoleni, jesli Państwo skorzystaja z udzialu w spoga+gafa 2017. Gwarantujemy, że Państwo wyniosą dużo  korzyści biorąc udział  w tym międzynarodowym wydarzeniu.

 

Życzymy Państwu miłego i  udanego pobytu!

Malgorzata Dziuba

Rozmowa Polonii z Lechem Walęsą w Aachen

Wiesiek Lewicki

 

 

Na parę godzin przed wręczeniem nagrodyPOLONICUS za całokształt działalności, dla dr h.c. mult. Lecha Wałęsy, byłego Prezydenta RP i nagrodzonego nagrodą pokojową Nobla 1983, w dyskusji razem z   Thorsten Klute, Sekretarzem Stanu Ministerium Pracy, Integracji i Pracy Socjlnej kraju Nadrenii Północnej Westwalii oraz Wernerem Jostmeier MdL, przewodniczącym  niemiecko-polskiej Grupy Parlamentarnej NRW w spotkaniu z młodą Polonią.

Geschlossene Veranstaltung - Anmeldung gewünscht: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Veranstalter: Europäisches Institut Kultur & Medien Polonicus VOG in Zusammenarbeit mit der Stadt Aachen und der Karlspreisstiftung

 

Nagrody Polonicus 2017 przyznane - Akwizgran

Wiesiek Lewicki

Jury  przyznało tegoroczne nagrody Polonicus 2017. Europejski Instytut Kultury i Mediów POLONICUS VoG we współpracy z Europejską Unią Wspólnot Polonijnych honoruje działania i postawy prowadzące do poprawy dialogu polsko-niemieckiego w wymiarze europejskim, oraz do rozwoju i pogłębienia znajomości Polski i kultury polskiej w Europie.

Wręczając tę nagrodę europejska Polonia chce wyrazić swoją wdzięczność i szacunek za wyjątkowe zaangażowanie na rzecz integracji i wzbogacenia życia Polaków w Europie. Laureatami  tegorocznej nagrody POLONICUS są znane i szanowane przez europejskä Polonię osobistości:

 

 

Agnieszka Holland, reżyserka i scenarzystka filmowa, laureatka Srebrnego Lwa na Berlinale 2017, za jej znaczący wkład w światowy rozwój sztuki filmowej;

 

 

 

Werner Jostmeier MdL, przewodniczacy grupy parlamentarnej NRW-Polska w parlamencie Nadrenii Północnej-Westfalii, za zaangażowanie w dialog niemiecko-polski,

 

 

 

Aldona Głowacka-Silberner, przewodnicząca Biura Łączności Organizacji Polonijnych w Hanowerze i w Dolnej Saksonii, za jej wieloletnie zaangażowanie dla Polonii i Polaków w Niemczech

.

 

 

 

 

 

 

 

Nagrodę Honorową za całokształt działalności oraz za wyjątkowy wkład w szerzenie świadomości obywatelskiej w jednoczącej się Europie odbierze Lech Wałęsa, dr h. c. mult., pierwszy przewodniczący NSZZ „Solidarność“,  laureat Pokojowej Nagrody Nobla, były Prezydent RP.

 

Gala Polonii oraz wręczenie nagród POLONICUS 2017 odbędzie się w sobotę, 6 maja w historycznej Sali Koronacyjnej w akwizgrańskim ratuszu. Muzyczną oprawę wieczoru zapewni Chór Polskiej Misji Katolickiej „Benedictus” z Wuppertalu. Chętnych do wzięcia udziału w tegorocznej Gali Polonii prosimy o zgłaszanie się mailem na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. do 15 kwietnia br. Ilość miejsc jest bardzo ograniczona, decyduje kolejność zgłoszenia, wstęp za okazaniem imiennego zaproszenia.

 

Tegoroczna Gala Polonii zorganizowana przez Polregio e.V. oraz Europejski Instytut Kultury i Mediów Polonicus VoG, przy współpracy z Europejską Unią Wspólnot Polonijnych, finansowana jest przez Pełnomocnika Rządu Federalnego ds Kultury i Mediów.

Wiesław Lewicki
Przewodniczący Jury Nagrody POLONICUS

Aachen, dnia 10.marca 2016

Info: www.institut-polonicus.eu

 

Zgłoszenie. Formularz zgłoszenia PDF

Wnioski o akredytacje na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.  

 

Copyright © 2015 Institut Polonicus. All Rights Reserved.

Światowe Dni Młodzieży 2016 w Krakowie dobiegły końca

Wiesiek Lewicki

Światowe Dni Młodzieży 2016 w Krakowie dobiegły końca. Papież Franciszek zakończył właśnie swoją pięciodniową pielgrzymkę zostawiąjąc swoje posłanie wszystkim, których spotkał na swojej drodze.  

Z  najdalszych zakątków świata przybyła do Polski prawie 2 milionowa rzesza mlodzieży, która zwiedzając wszystkie zakątki Polski zjechała w końcu do Krakowa i do Brzegów, by  uczestniczyć w Światowych Dniach Młodzieży celebrując spotkania liturgiczne razem z papieżem i towarzyszącemu mu duchowieństwu.  Papież wspaniale komunikował się z młodymi ludźmi, a oni w zamian wykrzykiwali jego imię, jakby był „gwiazdą piłkarskich stadionów”. Młoda Polonia wraz ze swoimi pzyjaciółmi co wieczór wyczekiwała na słowa Papieża Franciszka z ulubionego przez Jana Pawła II okna kurii biskupiej na Franciszkańskiej 3, gdzie zatrzymał się papież.

Papież Franciszek pzyjechał co prawda na spotkanie z młodzieżą,  ale spotkał się też na dziedzińcu Zamku Królewskiego na Wawelu z prezydentem, premierem oraz prezydiami Sejmu i Senatu. Na uroczystych mszach św. byli każdorazowo obecni: hierarchia kościelna, przedstawiciele najwyższych władz oraz senatorowie, posłowie, ministrowie oraz korpus dyplomatyczny. Papież odwiedził w skupieniu „Czarną Madonnę” w Sanktuarium Jasnogórskim w Częstochowie oraz w wymownym milczeniu, głęboko skupiony przeszedł przez nazistowski obóz zagłady w Oświęcimiu.

Światowe Dni Młodzieży to wielkie wydarzenie dla młodych i dla samego Kościoła, zachęcanych przez Franciszka do naśladowania misji Chrystusa. To również klarowne przesłanie do rządzących, którzy powołują się na Ewangelię. Każdego dnia pielgrzymki papież Franciszek wzywał do polityki otwartych granic i troski o chorych i najsłabszych, w tym uchodźców. W czasie niedzielnej mszy "wezwał tłum ludzi do powitania migrantów i przestrzegał przed pokusami konsumpcjonizmu. Młodych pielgrzymów uczył prostych słów na co dzień: proszę, dziękuję, przepraszam, oraz zachęcał by wygodę symbolicznej kanapy zamienili na buty wyczynowe. Małżonków natomiast prosił, by każdy dzień kończył się wzajemnym wybaczaniem. W wysłużonych trzewikach przybywając na kolejne spotkania korzystał z małego VW Golf, a przez Kraków przejechał tramwajem. Ile zostanie nam z tej prostej nauki Franciszka? 

Światowe Dni Młodzieży w Polsce były dla papieża Franciszka pierwszą okazją do pielgrzymki do Europy Środkowej. Polskim władzom, gospodarzom lokalnym i kościelnym, a także licznym wolontariuszom tegorocznych ŚDM serdecznie podziękował za perfekcyjną organizację wszystkich uroczystości i wzorowe przygotowanie infrastruktury spotkania. Tuż przed powrotem do Rzymu  zapowiedział, że następne Światowe Dni Młodzieży w 2019 roku odbędą się w Ameryce Środkowej, w Panamie.

Wiesöaw Lewicki

Na Zachodzie duze zmiany

Sława Ratajczak


 O udziale Polonii i Polaków za granicą w życiu gospodarczym w krajach zamieszkania.

 

Odkąd staliśmy się symbolem sukcesu ekonomicznego, coraz częściej mówi i pisze się, że Polacy to ludzie przedsiębiorczy, którzy przy silnych bodźcach stają się liderami ekonomicznymi. Niesie się w świat przekonanie, że jest w nas nowoczesność, wiedza i kreatywność. Potwierdzają to pracownicy Europejskiego Banku Centralnego we Frankfurcie nad  Menem. W ich przekonaniu Polska winna być drogowskazem dla innych narodów.

 

Cieszy ta przemiana, dotycząca spojrzenia na nasz kraj i Polaków. Cieszy zwłaszcza w Niemczech, miejscu w którym stanowimy drugą najliczniej reprezentowaną cudzoziemską społeczność. W ostatnim ćwierćwieczu poznano  nas szczególnie dobrze,  jako że czas i warunki temu sprzyjały. Dokonały się przeobrażenia myślowe, wyrosły nowe opinie, bo jak wiadomo, nie zawsze mówiono o nas pozytywnie, objektywnie i uczciwie.  Obraz Polski i Polaków w oczach Niemców zorganizowany był przez ponad dwa stulecia wokół wyświechtanego od czasów rozbiorowych pojęcia „Polnische Wirtschaft”.  Latami przywykło się twierdzić, że nasi rodacy niechętni są do pracy, niedbali, źle zorganizowani, nieefektywni, nienauczeni porządku i niezdyscyplinowani. Dziś to już anachronizm i obraźliwy slogan. Tylko ci, którzy nas nie znają, bądź w uporze przekonań trwają, postrzegają Polaków przez pryzmat tereotypów.  Takich na szczęście coraz mnie.

 

Ostatnie życzenie - Andrzej Chodacki

Autor Andrzej Chodacki

Wodospad Skok - Mlyniecka Dolina na Slowacji


Wyruszyli wcześnie rano, jeszcze przed upałami. Gdy podjeżdżali powyżej parkingu, okolica wydawała się pusta. Zaraz jednak zjawił się Słowak, twierdząc, że parking jest niżej, i że nie można tu wjeżdżać. Ela wyjęła dwadzieścia euro i podała mu, mówiąc, że musi się tu zatrzymać. Dlaczego? Bo wyżej już nie można. Dalej zaczynał się żółty szlak. Słowak zajrzał przez szybę do środka samochodu, gdzie jej mąż Marek zmagał się z pasem bezpieczeństwa. Potem popatrzył na kobietę i oddał jej banknot.
– Macie telefon? – zapytał, uważnie spoglądając jej w oczy.
– Tak – odpowiedziała, pomagając Markowi stanąć obok samochodu.

ALEKSANDER BRÜCKNER (1856-1939) – polski profesor na uniwersytecie w Berlinie

Jerzy Ziaja

Friedrich-Wilhelms-Universität w Berlinie około 1900 r. (dziś: Humboldt-Universität) Grafik: Wikipedia

 

Polonistyka czy Historia Polski są na uniwersytetach w Niemczech - w porównaniu z Filologią Rosyjską czy Historią Rosji - traktowane po macoszemu. Tam, gdzie nauczał profesor, który interesował się osobiście polską historią (np. Prof. Gottfried Schramm we Freiburgu, w latach 1965-1994), tam było i nieco więcej oferowane z tej dziedziny, ale na innych uniwersytetach to najwyżej co drugi semestr (w dodatku letni, bo krótszy) można było usłyszeć coś o Polsce. Parę wyjątków, jak „Mainzer Polonicum” (Prof. Schultze/ Dr. Matuschek) czy „Herder-Institut” w Marburgu - potwierdzały tylko tą regułę. W Mainz kładło się nacisk na naukę języka polskiego, a w Marburgu zajmowano się nie tylko Polską, lecz całą Europą Środkowo-Wschodnią („Ostmitteleuropäische Geschichte”), z punktem ciężkości na byłych terenach niemieckich. Takiego prawdziwego centrum zajmującego się interdyscyplinarnie całą polską historią, językiem i kulturą na przełomie dziejów – dotychczas nie było. Dopiero w ostatnich latach słyszy się nieco więcej o „Viadrinie” we Frankfurcie nad Odrą - choć tamtejsza oferta nie jest jeszcze pełna – na razie, to głównie nauka języków („Collegium Polonicum” w Słubicach) oraz studia prawnicze i ekonomia. Sprawą przyszłości jest powstałe także tam „Zentrum für Interdisziplinäre Polen-Studien” (pod kierownictwem Prof. Dagmary Jajeśniak-Quast), jednak ze specjalizacją leżącą raczej w czasach współczesnych czy powojennych. To tylko parę przykładów, które można niestety policzyć na palcach.