Uncategorised

Baltic Breeze - Jazz Festival am 21. September in Oberhausen

Wiesiek Lewicki

Baltic Breeze – pod tym hasłem Atom String Quartet wspólnie z saksofonistą Cezariuszem Gadzina oraz renomowanymi muzykami lokalnymi wystąpią na prestiżowych festiwalach jazzowych w Danii, Niemczech, Litwie, Szwecji i Finlandii. Muzycy zaprezentują m.in. muzykę z ich wspólnego albumu "The Fifth Element".

Oryginalny skład instrumentalny, homogeniczność szesnastu strun kwartetu i niepowtarzalny tembr saksofonisty Cezariusza Gadziny nadają repertuarowi płyty unikalny klimat, który zdobył jej tak wysokie uznanie krytyki. Dzięki świetnie zbudowanej dramaturgii oraz urzekającym pejzażom dźwiękowym, często inspirowanych muzyką folkową, repertuar z albumu zabiera słuchaczy w podróż, która wciąga aż do ostatnich akordów. Pikanterii dodaje muzyce odrobina eksperymentu.

Następny koncert projektu 21.09.2018 o godzinie 20.00, odbędzie się podczas Festiwalu Jazz in Oberhausen, Altmarkt 4, Oberhausen, Niemcy.

Trasa koncertowa „Baltic Breeze” obejmuje:

13.07.2018 Copenhagen Jazz Festival  - Dania
21.09.2018 Jazz in Oberhausen – Niemcy
07.10.2018 Medynes Festival – Litwa
19.10.2018 Stockholm Jazz Festival – Szwecja
01.12.2018 Free Fall Nights Helsinki – Finlandia

Trzon projektu stanowią:

Cezariusz Gadzina - saksofony
Mateusz Smoczyński - skrzypce
Dawid Lubowicz - skrzypce
Michał Zaborski - altówka
Krzysztof Lenczowski – wiolonczela 

Atom String Quartet  jako świetny kwartet smyczkowy grający jazz, jest formacją unikalną na skalę międzynarodową. Zespół fantastycznie podsumował Jan "Ptaszyn" Wróblewski -  Czterech najsympatyczniejszych rzępajłów z siłą rażenia adekwatną do nazwy zespołu. Właśnie ta siła rażenia oraz najwyższej próby rezultat artystyczny płyty The Fifth Element zaowocowały zaproszeniami  grupy na prestiżowe festiwale basenu Morza Bałtyckiego. Atom String Quartet od początku swojej działalności otrzymał wiele nagród i wyróżnień.  Jego wciąż rosnącą pozycje na polskiej scenie udowadniają liczne Fryderyki, które zespół zdobywa regularnie.

„Piaty element” repertuaru Baltic Breeze to Cezariusz Gadzina -  zdobywcą wielu międzynarodowych nagród, dynamiczny twórca wielu projektów muzycznych – między innymi The European Saxophone Ensemble, który nosi zaszczytny tytuł Ambasadora Kultury Unii Europejskiej. Cezariusz Gadzina występował na wielu festiwalach muzycznych na 5 kontynentach. Jest saksofonistą wszechstronnym (również klasycznym), jego gra była inspiracją dla kompozytorów, którzy skomponowali wiele utworów specjalnie jemu zadedykowanych. Nagrywał dla wielu rozgłośni radiowych, stacji telewizyjnych oraz kompanii płytowych (m.in. w 2017 jego płytę MOSTY wydała wytwórnia UNIVERSAL MUSIC)

Misją Fundacji TAK - Temat Aktualny Kultura, organizatora Baltic Breeze,  jest szukanie wspólnej platformy do kreacji i promocji różnych gatunków muzyki niekomercyjnej: współczesnej, jazzowej, improwizowanej, folkowej, klasycznej...  Fundacja wspiera bezpośrednio produkcje artystyczne, wydaje płyty, stymuluje rozwój młodych artystów, organizuje konkursy.  

Trasa koncertowa Baltic Breeze jest dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej.

Polonicus 2018 dla osobistości zasłużonych dla Europy

Wiesiek Lewicki

W ostatnią sobotę kwietnia w Aachen już po raz dziesiąty  przyznano nagrody Europejskiej Polonii „Polonicus”. W tym roku laureatami byli, przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk, była przewodnicząca niemieckiego Bundestagu prof Rita Süssmuth, para muzyków Róża i Benedykt Frąckiewicz z Wuppertalu, a także oddany społeczeństwu obywatelskiemu Jerzy Owsiak.

Laureaci wyróżnieni są nagrodą Polonicus za wybitny wkład dla Polonii w Niemczech i Europie oraz za ich zaangażowanie w relacje niemiecko-polskie Armin Laschet (CDU), premier Nadrenii Póąnocnej Westfalii podczas ceremonii wręczenia nagród w Sali Koronacyjnej Ratusza powiedział: „Tegoroczni zwycięzcy szczególnie reprezentują wartości, które potrzebujemy dla spójności i dialogu w zjednoczonej Europie. Społeczeństwo, które głosi takie wartości i pielęgnuje wspólną historię, może angażować się suwerenne w społeczny dialog".

W ramach przygotowań do Gali Polonii odbyła się dyskusja panelowa na temat aktualnych problemów integracji europejskiej oraz roli europejskiego społeczeństwa obywatelskiego, w którym uczestniczyli m.n. pełnomocnik  ds Polonii Nadrenii Północnej-Westfalii Thorsten Klute, prof. Dieter Bingen z Instytutu Niemieckiej Polski w Darmstadt i Basil Kerski, szef Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku. Choć głównym tematem była rola Polonii w Niemczech i stosunki niemiecko-polskie, mniejszość niemiecka w Polsce również miała głos na podium.

Nagroda Polonicus ustanowiona została w roku 2008 jako najwyższe uznanie dla osobistości zasłużonych dla Europejskiej Polonii.

Polonicus Forum - Sala Koronacyjna w Aachen 28.kwietnia 2018

Wiesiek Lewicki

Institut Polonicus zaprasza na FORUM z panelem dyskusyjnym: "Europejskie społeczeństwo obywatelskie w służbie procesów integracyjnych w Unii Europejskiej". Cudowny projekt Europa: zawsze aktualny temat: różnorodność w jedności?

Dokąd zmierzają Polska, Francja, Niemcy? Gdzie jest państwo narodowe i gdzie jest dany naród? Jak można wzmocnić procesy integracyjne w obrębie własnego narodu? Jaka jest rola mniejszości narodowych i etnicznych?

Polonicus Forum: Panel Dyskusyjny w dniu 28 kwietnia 2018 14.00 w Sali Koronacyjnej, Ratusz na Rynku w Aachen

Zgłoszenia na: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Od około 10 lat Institut Polonicus nagradza oddanych ludzi, którzy są mocno zaangażowani w kulturę, dialog niemiecko-polski i europejską. 10.-rocznica Institutu Polonicus jest doskonałą okazją do dyskusji w kręgu laureatów, naukowców, ekspertów, dziennikarzy, studentów, przedstawicieli europejskiej Polonii i publicznością zainteresowaną dyskusją. Europejska Polonia chce zainicjować platformę wymiany w sensie własnego Okrągłego Stołu z tematami m.n.: jak przezwyciężyć podziały w Polsce lub innych krajach europejskich? Jaką aktywną rolę może odgrywać obecnie społeczeństwo obywatelskie, kultura i polityka?

W podium wezmą  udział m.n. : Prof. Winfried Böttcher (RWTH), Basil Kerski (Europejskie Centrum "Solidarności", Gdańsk), prof Dieter Bingen (Niemcy Polska Institute w Darmstadt), Thorsten Klute (przedstawiciel Polska w Państwowej parlamentu NRW), Dr. Kamila Schoell-Mazurek (polski e.V. społeczna, Berlin), Wiesław Lewicki (Instytut Polonicus). Moderacja: Marcin Antosiewicz - dziennikarz NewsWeek Polska.

Organizator: Polregio e.V. z Europejskiego Instytutu Kultury i Mediów Polonicus VOG we współpracy z panem Thorsten Klute oficera Polonia landu NRW.

Projekt jest finansowany przez:

Nagrody Polonicus 2018 w Akwizgranie przyznane!

Wiesiek Lewicki

Już poraz 10-ty Jury przyznało nagrody Polonicus. Europejski Instytut Kultury i Mediów POLONICUS VoG honoruje działania i postawy prowadzące do poprawy dialogu polsko-niemieckiego w wymiarze europejskim, oraz na rzecz rozwoju kultury polskiej w Europie.

Wręczając tę nagrodę, europejska Polonia chce wyrazić swoją wdzięczność i szacunek za wyjątkowe zaangażowanie na rzecz integracji i wzbogacenia życia Polaków w Europie. Laureatami tegorocznej nagrody POLONICUS są znane i szanowane przez europejską Polonię osobistości:

 

 

 

Prof. dr Rita Süsmuth, niemiecki polityk, przewodnicząca Bundestagu a.D., wieloletnia przewodnicząca kuratorium Związku Niemiecko-Polskich Towarzystw w Berlinie oraz Prezydent Niemieckiego Instytutu Polskiego w Darmstadt, za jej znaczący wkład w dialog niemiecko-polski w aspekcie integracji europejskiej.

 

 

Benedykt z Różą Frąckiewicz, dyrygent z pierwszą solistką i Chórem Benedictus e.V. z Wupertalu, za animację życia organizacji polskich oraz utrzymanie tradycji Chórów Polskich w Niemczech.

 

 

Jerzy Owsiak, społecznik, założyciel i prezes Fundacji „Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy”, organizator corocznego Finału WOŚP oraz Przystanku Woodstock, za jego wybitne zaangażowanie w rozwój społeczeństwa obywatelskiego.

 

 

Nagrodę Honorową za całokształt działalności odbierze wybitny polski i europejski polityk Donald Tusk, były Premier RP i od 2014 roku Przewodniczący Rady Unii Europejskiej.

Gala Polonii oraz wręczenie nagród POLONICUS 2018

odbędzie się w sobotę, 28 kwietnia br. o godz. 19.00

w historycznej Sali Koronacyjnej w akwizgrańskim ratuszu.

 

 

Muzyczną oprawę wieczoru zapewni wspólny występ Chórów Polskiej Misji Katolickiej z Aachen i Benedictus e.V. Wuppertalu.
Uroczysta Gale Polonii poprzedzi debata w ramach Polonicus FORUM na temat europejskieiego spoleczenstwa obywatelskiego Polonii w godzinacch 14.00 do 16.30 również w aachenskim ratuszu.
Chętnych do wzięcia udziału w FORUM i tegorocznej Gali Polonii prosimy o zgłaszanie się formularzem na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. do 10 kwietnia br. Ilość miejsc jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszenia, wstęp za okazaniem imiennego zaproszenia.
Tegoroczna Gala Polonii zorganizowana jest przez Polregio e.V. oraz Europejski Instytut Kultury i Mediów Polonicus VoG, przy współpracy z Fundacją Karola Wielkiego, finansowana jest przez Pełnomocnika Rządu Federalnego ds Kultury i Mediów.

Wiesław Lewicki
Przewodniczący Jury Nagrody POLONICUS
Aachen, dnia 22. lutego 2018

Info: www.institut-polonicus.eu

Zgłoszenie: Formularz zgłoszenia PDF

Wnioski o akredytację medialną na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.  

P.S.: Możesz wesprzeć nasze Projekty, wpłatą dowolnej kwoty na cele statutowe:
Polregio e.V., Sparkasse Aachen, IBAN DE51 3905 0000 1070 1041 51
Na życzenie wystawiamy "Spendenbescheinigung" dla "Finanzamt“. Dziękujemy 😊

Sylwester GALA w Akwizgranie

Wiesiek Lewicki

Sylwester 2017

Informacje i kontakt: Wieslaw lewicki tel. +49 172 210 55 97 - mail: lewicki @ polonicus.info

Honorowy Polonicus w Akwizgranie dla Lecha Wałęsy

Wiesiek Lewicki

Lech Wałęsa, pierwszy przewodniczący NSZZ „Solidarność“, laureat Pokojowej Nagrody Nobla, były Prezydent Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej,  odebrał w sobotę 6 maja w Akwizgranie przyznaną mu przez europejską Polonię honorową nagrodę Polonicus za całokształt swojej działalności oraz za zaangażowanie na rzecz wzmacniania jedności europejskiej.  Uroczystość wręczenia statuetek odbyła się już po raz dziewiąty podczas sobotniej Gali Polonii w sali koronacyjnej Karola Wielkiego.

Ponadto Nagrodę Polonicus otrzymali:

Agnieszka Holland - światowej sławy polska reżyserka i scenarzystka filmowa, laureatka Srebrnego Lwa na Berlinale 2017, za jej znaczący wkład w światowy rozwój sztuki filmowej.

Werner Jostmeier MdL - przewodniczacy grupy parlamentarnej NRW-Polska w parlamencie Nadrenii Północnej-Westfalii, za zaangażowanie w dialog niemiecko-polski.

Aldona Głowacka-Silberner, przewodnicząca Biura Łączności Organizacji Polonijnych w Hanowerze i w Dolnej Saksonii, za jej wieloletnie zaangażowanie dla Polonii w Niemczech.

Lech Wałęsa zaapelował do społeczności niemieckiej by jako najsilniejsze państwo wzięła na siebie odpowiedzialność za losy Europy i wyzbyła się wreszcie kompleksów. W imieniu Agnieszki Holland Nagrodę Polonicus 2017 odebrała córka Katarzyna i przekazała video-listem przesłanie artystki. Werner Jostmeier odbierając nagrodę Polonicus zobowiązał się jeszcze bardziej angażować  w dialog europejski. Natomiast wyróżniona Polonicusem „Aldonka” podkreśliła istotną rolę organizacji polonijnych na rzecz utrzymania polskości w nowej ojczyźnie z wyboru.

"Wyrażając wspólną opinię podkreślam, że Polacy mieszkający w Europie, chcą Polski rozważnej, roztropnej, kierującej się prawem wzmacniającym demokrację w ramach Unii Europejskiej." - powiedział szef jury nagrody Polonicus Wiesław Lewicki.

Nagrody Polonicus przyznawane są od 2009 roku. Dotychczas to wyróżnienie otrzymało 36 osób z Polski, Niemiec i innych krajów, w których mieszkają Polacy. Do laureatów z lat ubiegłych należą m. in. acybiskup senior Opola Alfons Nossol, językoznawcy prof. Jan Miodek i prof. Władysław Miodunka (UJ) oraz reżyser Andrzej Wajda,  pierwsza dama polskiej sceny Krystyna Janda, tłumacz literatury Karl Dedeciusz, znawca historii Europy Norman Davies, b.rektor Uniwerytetu Viadrina prof. Gesine Schwan, ekonomista prof. Leszek Balcerowicz, b. Przewodniczący Perlamentu Europejskiego prof. Jerzy Buzek, ks. Rektor Stanisław Budyń, prof. Piotr Małoszewski z Chrześcijańskiego Centrum, a także działaczka polskiej mniejszości na Białorusi Andżelika Borys, TV-Polonia i Stowarzyszenie Wspólnota Polska.

Leżący na styku granic Niemiec, Holandii i Belgii Akwizgran (Aachen) był na przełomie 8. i 9. stulecia siedzibą cesarza Karola Wielkiego. Władca Franków, uznawany do dziś za symbol europejskiej jedności, stworzył w Europie Zachodniej państwo nawiązujące do starożytnego imperium rzymskiego. Wiesław Lewicki ogłosił po raz kolejny Akwizgran europejską stolicą Polonii.

Redakcja Polonia Viva

Foto: Dariusz Manka www.fotokiste.de

Starość nie radość – mówi przysłowie, ale dla nas pochodzących z Polski jest alternatywa

Roma Stacherska-Jung

Profesor Wojciech Pluskiewicz,  inwestor domu dla osób starszych SeniorPlus w Zbrosławicach koło Gliwic,  prezentuje dziś swój wyjątkowy projekt ...

Zarówno w Niemczech jak i w Polsce domy opieki, rezydencje dla seniorów jak i domy spokojnej starości rosną jak grzyby po deszczu. Społeczeństwo się starzeje a powszechna kiedyś rodzina wielopokoleniowa z powodu stylu i tempa życia oraz rozwoju medycyny absolutnie wychodzi z mody. Z drugiej strony średnia długość życia jest coraz wyższa i każdy stanie kiedyś przed pytaniem ”co dalej seniorze” . Dla osób pochodzących z Polski jawi się alternatywa powrotu do korzeni, czyli spędzenia jesieni życia w kaju, w którym się urodzili. Standarty dawno się już wyrównały, a może właśnie w Polsce oferta będzie ciekawsza?

Profesor Wojciech Pluskiewicz podkreśla, że jego inwestycja różnić się będzie zasadniczo od Domu Opieki Społecznej. W takich standartowych domach z reguły zakwaterowanie znajdują osoby wymagające stałej opieki.  W rozmowie prof. Wojciech Pluskiewicz z pasją mówi o swojej wyjątkowej inwestycji SeniorPlus i potwierdza, że „w naszym domu także będzie miejsce dla osób potrzebujących stałej opieki, ale większość, bo 38 mieszkańców znajdzie swoje miejsce w samodzielnych mieszkaniach i apartamentach. Różnica polega na tym, że w domu SeniorPlus nasi Goście uzyskają wyjątkowe miejsce do życia. „Zapraszamy osoby, które chcą nadal prowadzić aktywne życie i decydować o swoich losach. Jesień życia nie powinna sprowadzać się tylko do standartowych czynności życiowych, nasi Seniorzy zasługują na coś więcej. Stąd przygotowaliśmy 16 mieszkań jednoosobowych, w których mamy także aneks kuchenny. Dla małżeństw przeznaczono 8 mieszkań dwupokojowych z loggiami. Dysponujemy także trzema mieszkaniami o podwyższonym standardzie.”

„Mieszkańcy SeniorPlus będą mieli zapewnioną całodobową opiekę wysoko wykwalifikowanego personelu” mówi  profesor Wojciech Pluskiewicz  „tu w Zbrosławicach tworzymy wyjątkowe miejsce, w którym starsi, ale nadal aktywni ludzie będą mogli w poczuciu bezpieczeństwa realizować swe pasje, a  w razie potrzeby korzystając z systemu przywoławczego wezwać pomocy. Przygotowaliśmy dla nich wiele wspólnych pomieszczeń m.n. pokoje pobytu dziennego, bibliotekę, rehabilitację, gabinet terapii zajęciowej, gabinet kosmetyczno-fryzjerski, kaplicę oraz dwa duże tarasy o ekspozycji południowo-zachodniej” i dodaje, że „wewnątrz objektu znajduje się wypoczynkowy ogród”.

Założeniem Domu SeniorPlus jest, że każdy mieszkaniec będzie miał pełną opiekę, w tym utrzymanie czystości oraz całodobowe wyżywienie. Mieszkańcy apartamentów będą mogli w każdej chwili zrezygnować z wyżywienia wspólnego na rzecz samodzielnie przyrządzanych potraw.

Dom SeniorPlus stawia na radość życia, na rozwój wlasnych zainteresowań i przez to jest kontrastem do powszechnie stosowanych standartów. „Zapraszamy przede wszystkim  aktywne osoby starsze, które chcą nadal aktywnie żyć, podróżować, uprawiać ulubione sporty itd. Do ich dyspozycji stoi obszerny parking, a bliskość miast aglomeracji śląskiej stwarza gwarancję, że każdy dzień spędzony w towarzystwie innych, ciekawych życia ludzi będzie spełniony i radosny.  A gdy po latach pogodnego życia w SeniorPlus ich stan zdrowia ulegnie pogorszeniu zawsze będą mogli liczyć na objęcie bardziej aktywną opieką w pawilonie opiekuńczym”- dodaje profesor Wojciech Pluskiewicz.

Jest jeszcze jeden ważny aspekt do przemyślenia to znaczy koszty. Otóż opieka nad seniorami w Niemczech jest bardzo kosztowna. Przyjmując, że za pobyt w najtańszym tego typu objekcie o najniższym standardzie trzeba w Niemczech zapłacić ok. 1600 euro miesięcznie, to  pobyt miesięczny w domu SeniorPlus w pokoju opiekuńczym kosztuje połowę mniej!

Warto się więc nad tą propozycją zastanawić....

 

Roma Stacherska

Pełne informacje na www.seniorplus.com.pl  oraz pod telefonem 0048 577 042 850.