Od lewej: Olaf Müller Kierownik Urzędu ds Kultury w Aachen, Thorsten Klute MdL NRW Pełnomocnik ds Polonii w NRW, Nadburmistrzyni Aachen Sibylle Keupen, Wieslaw Lewicki, Josef Neumann MdL
Aachen. Wiesław Lewicki został odznaczony Fedreralnym Krzyżem Zasługi na Wstędze za zaangażowanie w stosunki polsko-niemieckie. Nadburmistrzyni Aachen, Sibylle Keupen, wręczyła Wiesławowi Lewickiemu Federalny Krzyż Zasługi na Wstędze w sali bankietowej Muzeum Couven w Akwizgranie, ponieważ od wielu lat szczególnie aktywnie działa na rzecz stosunków polsko-niemieckich i umacniania pozycji Polaków mieszkających za granicą.
Wiesław Lewicki swoje zaangażowanie społeczne podjął już podczas studiów w Gliwicach, Akwizgranie, Kolonii i Frankfurcie nad Menem. Wzmacnianie Polonii, czyli Polaków mieszkających poza granicami kraju, było odtąd sprawą bliską jego sercu. Od wielu lat poświęca wiele czasu i wysiłku na rzecz uczestnictwa i integracji osób polskiego pochodzenia, na rzecz dobrych stosunków polsko-niemieckich oraz na rzecz wzmocnienia społeczeństwa obywatelskiego we Wspólnocie Europejskiej. W 2004 roku założył dwujęzyczny magazyn „Polregio” i jednocześnie uruchomił stronę internetową www.polregio.eu, dla której do dziś jest odpowiedzialnym redaktorem naczelnym. W tym samym roku Wiesław Lewicki założył w Nadrenii Północnej-Westfalii stowarzyszenie kulturalne Polregio e.V.
Jako prezes „Kongresu Polonii w Niemczech” zainicjował nagrodę Polonicus, która po raz pierwszy została przyznana w maju 2009 roku podczas „Polregionale” w trójkącie granicznym Belgia/Holandia/Niemcy. Nagrodą Polonicus honorowane są ważne osoby lub instytucje, które w wybitny sposób zasłużyły się dla polsko-niemieckiego dialogu w Europie i angażują się w upowszechnianie wartości europejskich. Od 2010 roku uroczystość wręczenia nagrody Polonicus jest częścią programu Nagrody Karola Wielkiego i ma swoją stałą siedzibę w Saki Koronacyjnej ratusza w Akwizgranie.
Wieslaw Lewicki z Marią i Czeslawem Golebiewski z Centrum Kultury „Gdanska” w Oberhausen
Wiesław Lewicki wielokrotnie dawał decydujące impulsy w ważnych sprawach dotyczących współżycia Polonii i integracji społeczności polskiego pochodzenia. Jako szef delegacji Polonii niemieckiej z powodzeniem przyczynił się do tego, że przy polsko-niemieckim „Okrągłym Stole” w Warszawie opracowano wspólną deklarację z 12 czerwca 2011 roku na rzecz eaizacji polsko-niemieckiego traktatu z 1991 r.. „Wspólna deklaracja okrągłego stołu” została ratyfikowana przez rządy Niemiec i Polski, którą Lewicki współsygnował.
Warszawa, dzień 12. czerwca 2011, „Wspólna deklaracja Okrągłego Stołu”; od lewej przedstawiciel Polonii w NiemczechWieslaw Lewicki, Parlamentarny Sekretarz Stanu Chistoph Bergner BMI, Sekretarz Stanu Tomasz Siemoniak MSWiA, przedstawiciel Mniejszości NIemieckiej w Polsce Bernard Gaida
Jego ważną troską jest zainteresowanie jak największej liczby osób w każdym wieku nowoczesnym obrazem Polski i połączenie ich na poziomie europejskim. Przez lata zbudował dużą, światową sieć. Skupia się na motywowaniu młodych ludzi polskiego pochodzenia do angażowania się w działania na rzecz integracji europejskiej w kraju zamieszkania. Od wielu lat aktywnie działa również jako budowniczy mostów poza Europą, m.in. w „Światowej Radzie Polonii” z siedzibą w Kanadzie.
Uważany jest za jednego z najbardziej znanych i aktywnych przedstawicieli Polonii w Niemczech. W uznaniu za swoje bogate zasługi został odznaczony w 2012 roku ówczesnego przez szefa MSZ Radosława Sikorskiego medalem „Bene Merito” oraz w 2015 roku przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej. Wiesław Lewicki od 2000 roku prowadzi własną firmę „System Management” w Aachen jako inżynier konsultant. Jest żonaty, ma jedną córkę i syna.
Aachener Nachrichten z dnia 30. czerwca 2023
Quelle: Pressestelle Aachen
Fotos: Darius Manka / Fotokiste.de