Wir verwenden Cookies für die Funktionen auf unserer Website und um die Erfahrung unserer Nutzer zu verbessern.

Obecna sytuacja przekracza możliwości percepcji znakomitej większości Polonii - pozytywne i negatywne. Jak zawsze. Każdy medal ma dwie strony! Ale w biurze pusto…Nie tylko w naszym, Info-Point, ale i w wielu wielu innych. Online - Offline.

Rozprzestrzenianie się koronawirusa (Covid-19) ma nie tylko zauważalny wpływ na gospodarkę i rynek pracy, ale również, a może przede wszystkim na społeczeństwo, wyjątkowo w podejściu jednostkowym. Jedną z konsekwencji jest to, że wiele osób martwi się o swoją egzystencję, w tym nie tylko finansową.

Polonia jest podzielona. Nic nowego i nie od dzisiaj! Tym razem kategorią podziału jest znajomość języka niemieckiego. Niemieckojęzyczna i nieniemieckojęzyczna Polonia w NRW.  Dalej umiejętności wykorzystania tych że umiejętności językowych, i znowu na użytek własny i/ lub innych osób, głównie tych które tym językiem nie władają.

Mężowie, żony, dziadkowe, babcie, cale rodziny żyją 5, 10, 15 lat w NRW i ich język niemiecki nie pozwala na poprowadzenie prostej konwersacji telefonicznej! I również tutaj medal ma 2 strony: slaby język niemiecki dzwoniącego, petenta wszelkich urzędów, i z drugiej strony, ów urzędnik, którego poziom empatii i kompetencji społecznych nie zawsze wystarcza, aby obsłużyć telefonicznie kolejnego „kogoś“ z miernym, niezrozumiałym językiem niemieckim.

Translator nie wesprze w rozmowie z urzędem, a melodia urzędowego języka niemieckiego jest dla wielu barierą samą w sobie, strach przed niezrozumieniem - nieporozumieniem (się).

Można więc to zjawisko określić mianem odmiany analfabetyzmu wtórnego - językowym, w konsekwencji brakiem integracji strukturalnej. I rownież w tym miejscu, wina, jeżeli o takowej można mówić, leży po środku - „uczeń“ który nie  podjął  nauki, i system, w którego  prymarnym interesie nie była  nauka języka, a „dogadanie się“ na potrzeby wykonywanej pracy, w znakomitej większości przypadków pracy fizycznej.  Wiele tzw. sprawunków, załatwić można było w tandemie, zawsze znalazł się ktoś, z najbliższego otoczenia, który pomógł w załatwieniu: Kindergeld, Wohngeld etc.  Teraz z domu wyjść nie sposób, a już tym bardziej z osobą  postronną.

Epidemia sprzyja tworzeniu sytuacji, w których nie sposób mówić o graczach, którzy działają w myśl zasady solidarności społecznej, zasady opiekuńczości czy podsumowując zwyklej przyzwoitości i podstawowych praw etyki - zawodowej, czy ludzkiej. 

Rzeczywiście są  i dopłaty i wyjścia bardzo awaryjnie, ale uwidoczniły sie ogromne braki w integracji strukturalnej, bariery - przede wszystkim językowa, która bez możliwości aktywnego korzystania z tandemów językowych okazuje się być nie do pokonania!

Osoby bezdomne, samotne, starsze…bez ubezpieczenia  zdrowotnego zarówno w Polsce, jak i w Niemczech. Wszyscy ci, którzy dzisiaj, zarabiają na chleb powszedni na  jutro.

Samozatrudnieni, przysłowiowa, i jakże poza erą pandemii niezbędna i szanowana „Gewerbe z młotkiem“ 

Dzieci, ofiary przemocy domowej, te dla których piątek godz. 13.00 to zawsze ogromny strach i mdłości,  weekend z katem, od miesiąca.

Upadłość konsumencka i zadłużenie.

I tak kolejno można by wyliczać, próby wyłudzenia pieniędzy, np. za wypełnienie wniosków na „Soforthilfe“, nawet jeżeli takowe nie mają umocowania prawnego, a pieniądze przeznaczyć można tylko i wyłącznie na koszty związane z bieżąc ą działalnością firmy. Bezprawne zwolnienia, bez zachowania wypowiedzenia.

Kancelarie, biura które przetrzymują dokumenty,  bo formalnie mają  do tego prawo, chociaż ustawodawca przewiduje wyjątki - ludzkie, sytuacje podbramkowe! Nie pomagają apele, pisma, maile…prośby, a bez dokumentów nie złoży sie w wniosku o dofinansowanie (Grundsicherung).

Jednak z obecnej sytuacji rekomenduje się przede wszystkim wyciągnąć konstruktywne wnioski! Należy inwestować w siebie samych, zadbać o integrację strukturalną nas samych, nie tylko naszych dzieci, które w sytuacji takiej jak obecna ne załatwią  za nas formalności w urzędach! Uczyć sie języka, uznawać wykształcenie i nie zadowalać sie kolejną   „robotą  na czarno“,  po której i tak większego śladu nie zostanie.

Partycypujmy! Bądźmy widoczni, nie niewidzialni! Widoczni prze pryzmat uczestnictwa w gremiach społecznych i politycznych, wszędzie tam gdzie możemy zabrać glos w imieniu nas samych - imigrantów polskiego pochodzenia w NRW i w Niemczech! Budujmy struktury i reprezentację w skali adekwatnej do sytuacji.

Jeden glos, nawet jeżeli mądry i ważny - Pełnomocnika ds. Polonii Thorstena Klute nie wystarczy.

Są i cudowne i budujące przykłady solidarności, oddolnych inicjatyw, rzetelności informacji, wsparcia, które również w Nadrenii Północnej-Westafalii  pączkuje  w ciagu ostatnich tygodni . Wspaniały przykład i gest chociażby z Kolonii:

„Ze względu na planowany remont archidiecezjalne seminarium duchowne w Kolonii jest puste, a klerycy mieszkają w innych domach.

Teraz znajdzie w nim miejsce prawie 150 osób, które będą mogły skorzystać z łazienek i otrzymać obiad, przygotowywany przez kuchnię kurii archidiecezjalnej. Bezpośrednią opiekę nad bezdomnymi w budynku seminaryjnym przejmą archidiecezjalne stowarzyszenia młodzieży oraz sami klerycy. Kard. Woelki wyraził wdzięczność wszystkim wolontariuszom za gotowość niesienia pomocy najuboższym“

Informacja z 30.03.2020, Zródło: https://www.vaticannews.va/pl/kosciol/news/2020-03/kardynal-woelki-oddal-pokoje-w-seminarium-dla-bezdomnych.html?fbclid=IwAR1wJ13tyUNl7PiT2wOe9-tX-ayztzFjVEd1P63HlyTXphrXZDM_HJls1XE

Państwo niemieckie dokłada wszelkich i starannych starań, zarówno na poziomie federalnym jak i landowym. Słuchamy pięknych przemówień, kolejnych up-date, i każdy rozumie, tyle ile zrozumie, lub jest zdany na interpretacje interpretacji i wolne tłumaczenie! Z całą  pewnością  ciąg dalszy nastąpi, jaki - i znowu możemy się biernie przyglądać, lub realnie kształtować!

Joanna Szymanska

Dyr. Projektu Info-Point-Polregio

Polecamy rzetelne źrodła informacji. Poniżej kilka z nich, dla i z NRW.

 

Oficjalne informacje dot. Covid-19 w języku polskim na stronie Landu NRW

Dostępne na stronie:

https://www.land.nrw/corona-multilingual#e4e9b657

Ponadto w języku niemieckim informacje na bieżąco, aktualizacje

https://www.land.nrw/corona

#WDR-Cosmo radio po polsku z codziennym update dot. Covid-19, zawsze ok. 15.00, ponadto wieczorami ciekawe, pożyteczne i aktualne felietony

 

#Konsulat Generalny w Kolonii - funpage na FB, informacje w języku polskim z Niemiec i z Polski, przegląd wydarzeń i aktualności, regulacje i rozporządzenia niemieckie i polskie, a ponadto zawsze na bieżąco z obchodami, rocznicami

#Juszczyk Serwis Doradztwa Zagranicznego,@JuszczykDoradztwo,  funpage na FB - zródło rzetelnych informacji w języku polskim,

polski-ksiegowy-essen.blogspot.com

#Dr Adriana Tomaczak - Emigracja po sukces - funpage na FB, tutaj oferty grup wsparcia, również telefonicznego, spotkania z ciekawymi gośćmi nt. aktualnych problemów oraz budujące Livestreemy Adriany Tomaczak, wirtualne miejsce, w którym spotykają sie emigrantki i emigranci z całego świata.

#Marta Dymowska – psycholog, profesjonalna pomoc lub po prostu profesjonalna rozmowa, pracuje z dorosłymi, dziecmi, z rodzinami

https://www.martadymowska.de

And last but not least

Funpage Projektu @Info-Point-Polregio - Sieć struktur społecznych w NRW

 strona internetowa projektu

 https://www.polregio.eu/index.php/info-point

Na niej aktualne informacje! Dyżury koordynatorów lokalnych (do odwolania online),

Porady prawne, socjalne, psychologiczne i inne, bieżące informacje z NRW

Numer całodobowego telefonu alarmowego.

Zapraszamy!